Κρατούν τη μαχητικότητα οι Έφηβοι, τεράστια νίκη για τις Κορασίδες

Good Athlete Better Person

Το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Ιανουαρίου περιλάμβανε γεμάτο καλεντάρι και ανάμεικτα συναισθήματα για τα αγωνιστικά τμήματα του Προμηθέα. Οι Έφηβοι του «ΝΟΥΣ» βρέθηκαν στη Θεσσαλονίκη για το Rising Stars και ο απολογισμός ήταν δύο ήττες, με τους «πορτοκαλί» πάντως να εμφανίζουν μια πολύ ανταγωνιστική εικόνα, που αποτελεί παρακαταθήκη για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Την ήττα γνώρισαν και οι Γυναίκες στο Περιστέρι, ενώ σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Κορασίδες, που παρέμειναν ζωντανές στη μάχη του πρωταθλήματος.

Η παρουσία του Προμηθέα στο Rising Stars της Θεσσαλονίκης, μπορεί να μην συνοδεύτηκε από κάποια νίκη, έδωσε όμως την ευκαιρία στον Βασίλη Σκροπολίθα για την εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων, εν όψει των επόμενων αγώνων. Αν και οι «Προμηθείς» πάλεψαν πολύ απέναντι σε Άρη και ΔΕΚΑ, οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος τους. Απέναντι στον Άρη, οι Πατρινοί πλήρωσαν την κακή Γ’ περίοδο και ηττήθηκαν στο φινάλε (71-61), ενώ κόντρα στη ΔΕΚΑ στοίχισε το άσχημο τελευταίο δεκάλεπτο, για να έρθει τελικά η ήττα (75-86).

Για την Α2 Γυναικών, το εμπόδιο της Άμιλλας Περιστερίου αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για τον Προμηθέα, που γνώρισε μια ακόμα ήττα (66-37). Οι νεαρές παίκτριες του Νίκου Νάκη πάλεψαν το παιχνίδι με όλες τους τις δυνάμεις, όμως ξέμειναν από επιθετικές λύσεις και έτσι φυσιολογικά γνώρισαν την ήττα από μια εμφανώς ανώτερη ομάδα. Οι Πατρινές ολοκλήρωσαν τον Α’ γύρο στην τελευταία θέση με μια νίκη και θα προσπαθήσουν στο δεύτερο μισό να βελτιώσουν την εικόνα τους και να φτάσουν σε περισσότερα θετικά αποτελέσματα.

Για το Πρωτάθλημα των Παίδων,. ο ΑΣΠ Προμηθέας δεν αγωνίστηκε και πήρε στα χαρτιά τον αγώνα με τη Δύμη που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα (0-20), μένοντας έτσι χωρίς κόπο στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, νικηφόρα ήταν η συνέχεια και για τον Προμηθέα 2014, ο οποίος ήταν ουσιαστικός απέναντι στον Κόροιβο και έφτασε σε μια εύκολη και επιβλητική νίκη (72-44).

Για το Πρωτάθλημα των Κορασίδων, ο ΑΣΠ Προμηθέας (1) έφτασε σε μια τεράστια νίκη επί της ΕΑ Παραλίας (68-55), η οποία μέχρι πρότινος ήταν πρώτη και αήττητη. Μάλιστα, οι «πορτοκαλί» κάλυψαν και το χάντικαπ της ήττας του Α’ γύρου (59-56) και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους, για την κατάκτηση του τίτλου, για τέταρτη διαδοχική χρονιά.