Πρώτη νίκη στην Α2 για τις Γυναίκες του Προμηθέα

Good Athlete Better Person

Με ευρεία «Προμηθεϊκή» συμμετοχή ολοκληρώθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου, με τη νίκη του γυναικείου τμήματος επί του Άρι Καλαμάτας να ξεχωρίζει. Το ροζ φύλλο αυτό ήταν ιστορικής σημασίας για τον Προμηθέα 2014, καθώς αυτή ήταν η πρώτη νίκη του συλλόγου στο πρωτάθλημα της Α2. Από την άλλη, η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 δεν κατάφερε να κάνει σεφτέ στις νίκες στη Γ’ Εθνική, ενώ οι Έφηβοι και οι Παίδες του «ΝΟΥΣ» συνέχισαν με νίκες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑ-Η.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Προμηθέας 2014 νίκησε εύκολα τον Άρι Καλαμάτας (70-45), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α2 Γυναικών. Τα κορίτσια του Νίκου Νάκη μπήκαν εξ αρχής με μεγάλη συγκέντρωση και περίσσιο πάθος στο παρκέ και προηγήθηκαν με σκορ 22-6 στο Α’ δεκάλεπτο. Με την πάροδο του χρόνου οι Μεσσήνιες έβγαλαν αντίδραση και σταδιακά μείωσαν την απόσταση, φτάνοντας μέχρι το -4 (46-42), 9 λεπτά πριν το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η απάντηση των «πορτοκαλί» ήταν καταιγιστική, ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 24-3 μέχρι το φινάλε, για να φτάσει τελικά ο Προμηθέας 2014 σε μια άνετη επικράτηση.

Στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. ο Προμηθέας 2014 δεν κατάφερε να…σπάσει το ρόδι, καθώς ηττήθηκε από την Α.Ε Γλαύκου – Εσπέρου (59-64) στο πατρινό ντέρμπι, μετά από μια πραγματική μάχη. Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται στο φινάλε την εμπειρία τους και τους αθλητές του Νίκου Αρβανίτη να «λυγίζουν» στις μικρές λεπτομέρειες. Αυτή ήταν η 3η νίκη σε 4 ματς για την «Ένωση», την ώρα που οι «πορτοκαλί» έχουν υποχωρήσει στο 0-4, δείχνοντας πάντως σημαντική πρόοδο από παιχνίδι σε παιχνίδι.

Στο πρωτάθλημα Εφήβων, ο ΑΣΠ Προμηθέας συνέχισε την… μοναχική πορεία του προς τον τίτλο. Οι παίκτες του Νίκου Αρβανίτη πιστοποίησαν για ακόμα ένα Σαββατοκύριακο την σημαντική διαφορά δυναμικότητας με τις υπόλοιπες ομάδες της ΕΣΚΑ-Η, νικώντας αυτή τη φορά στην έδρα του Κοροίβου (53-74) και παρέμειναν στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Για τη Β’ Κατηγορία, ο Σείριος έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, υπερκερνώντας με ευκολία το εμπόδιο του ΝΕΟ Ληξουρίου (71-33), ενώ ο Προμηθέας 2014 δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση στον Απόλλωνα Πατρών και γνώρισε βαριά ήττα (21-90).

Στους Παίδες, σε μια «ενδοοικογενειακή» συνάντηση, ο ΑΣΠ Προμηθέας επιβλήθηκε του Προμηθέα 2014 με 64-37, με την ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα να παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα και να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, για τη Β’ Κατηγορία ο Προμηθέας 2014 (2) υπέκυψε στην ανωτερότητα της Προοδευτικής και γνώρισε εντός έδρας ήττα (41-62).

Τέλος, οι Νεάνιδες του Προμηθέα 2014 έκαναν έναν ακόμα υγιεινό περίπατο, με αντίπαλο αυτή τη φορά την Απολλωνιάδα (72-34) και κυριαρχούν απόλυτα στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ-Η, φαντάζοντας το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο.