Συνεχίζουν αήττητοι οι Παίδες του «ΝΟΥΣ», ήττες για Γυναίκες και Εφήβους

Ένα ακόμα σημαντικό «διπλό», που τους φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος Παίδων ΕΣΚΑ-Η, πέτυχαν οι Παίδες του «ΝΟΥΣ» στον Πύργο επί του τοπικού Ηρακλή. Στην Α2 Γυναικών, ο Προμηθέας 2014 έδειξε σημάδια βελτίωσης και εμφανίστηκε ανταγωνιστικός στην έδρα του ισχυρού Αμύντα, ωστόσο η εμπειρία και η ποιότητα της αθηναϊκής ομάδας έκανε τη διαφορά στο τέλος. Στη Γ’ Εθνική, ο Προμηθέας 2014 δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και ηττήθηκε στην Κυπαρισσία από τον πρωτοπόρο Δίωνα.

Αν και παρουσιάστηκε μαχητικός και προσπάθησε να κάνει την «έκπληξη» στον Υμηττό, ο Προμηθέας 2014 γνώρισε την ήττα από τον Αμύντα (63-51), η οποία ήταν η πέμπτη διαδοχική για το σύνολο του Νίκου Νάκη στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών. Το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί που το 12-14 της Α’ περιόδου μετατράπηκε σε 28-22, ήταν αυτό που κόστισε στις Πατρινές, οι οποίες προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως ο Αμύντας έβρισκε τον τρόπο να κρατάει μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους και να φτάσει στην τελική επικράτηση. Πλέον, ο Προμηθέας 2014 εστιάζει την προσοχή του στο πολύ κομβικό ματς του επόμενου Σαββάτου με αντίπαλο τον Πανιώνιο στην Πάτρα.

Ένα «νεκρό» διάστημα στην τελευταία περίοδο αποδείχτηκε μοιραίο για τον Προμηθέα 2014, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τον πρωτοπόρο Δίωνα Κυπαρισσίας (73-65), για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, όμως με ένα σερί 13-3 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Δίωνας έφτασε στο +13 (65-52, στο 35′) και παρά την προσπάθεια των «Αχαιών» στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμά τους και πέτυχαν την 7η νίκη τους σε 9 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Στους Εφήβους, ο αγώνας του ΑΣΠ Προμηθέα στην έδρα της ΕΑΠ αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί στις 14 Δεκεμβρίου. Για τη Β’ Κατηγορία, ο Σείριος πανηγύρισε μια δύσκολη, αλλά και σπουδαία νίκη επί της ΕΑ Παραλίας (68-60) και παραμένει σε τροχιά διεκδίκησης του τίτλου, ενώ ο Προμηθέας 2014 δεν κατόρθωσε να φανεί ανταγωνιστικός στο Αίγιο και φυσιολογικά ηττήθηκε από τον Κεραυνό (80-25).

Όπως προαναφέρθηκε και στην εισαγωγή, η παιδική ομάδα του ΑΣΠ Προμηθέα δεν σταμάτησε την ξέφρενη πορεία της ούτε στον Πύργο και έφυγε με το ροζ φύλλο από την έδρα του Ηρακλή (41-79). Η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα μοιάζει ασταμάτητη και πλέον απομένει μόνο η μαθηματική εξασφάλιση του πρωταθλήματος για ακόμα μια χρονιά. Αντίθετα, ο Προμηθέας 2014 γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον ισχυρό Κόροιβο (42-68). Τέλος, για τη Β’ Κατηγορία ο Προμηθέας 2014 (2) ηττήθηκε από την ΑΕ Γλαύκου / Εσπέρου (23-52).