Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Προμηθέα 2014, καλή εμφάνιση αλλά ήττα για τις Γυναίκες!

Με ήττα ξεκίνησα την πορεία του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο νεανικός Προμηθέας 2014, ο οποίος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός για 40 λεπτά στο ματς στην Άρτα. Από την πλευρά τους οι Γυναίκες του συλλόγου πάλεψαν με όλες του τις δυνάμεις απέναντι στο Σπόρτινγκ, όμως ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι. Από την άλλη, οι Παίδες του ΑΣΠ Προμηθέα ήταν καταιγιστικοί στην έδρα της ΑΕ Γλαύκου/ Εσπέρου και έκαναν σημαντικό βήμα για τον τίτλο.

Η ομάδα του Προμηθέα 2014 δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από την Άρτα, καθώς στο Β’ ημίχρονο της αναμέτρησης με την Δόξα Πύρρου, οι «πορτοκαλί» ξέμειναν από δυνάμεις και λύσεις και έκαναν πολύ κακό «φίνις» στο ματς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, παρά το γεγονός πως το Α’ ημίχρονο ήταν ντέρμπι με αμφίρροπη εξέλιξη (40-37), οι Αρτινοί να φτάσουν τελικά σε μία άνετη νίκη (85-66), με τους «Προμηθείς» να ξεκινούν με το αριστερό το πρωτάθλημα.

Για το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών, ο Προμηθέας πάλεψε πολύ σκληρά για ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι, όμως αυτή τη φορά, σε αντίθεση με το παιχνίδι με τους Δαναούς, δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο, με την αθηναϊκή ομάδα να δραπετεύει με το διπλό από τον Καστελόκαμπο (47-56). Τα κορίτσια του Νίκου Νάκη είχαν το προβάδισμα στο τέλος του Α’ μέρους (29-28), όμως στην επανάληψη κάποια νεκρά επιθετικά διαστήματα ήταν αυτά που στέρησαν από τις «πορτοκαλί» τη δεύτερη φετινή τους νίκη.

Στο πρωτάθλημα των Παίδων, ο ΑΣΠ Προμηθέας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ΑΕ Γλαύκου/ Εσπέρου (44-95), μετατρέποντας το ντέρμπι σε έναν υγιεινό περίπατο, Η ομάδα του Γιάννη Ντάγιου εξακολουθεί να είναι αήττητη στο πρωτάθλημα και τα πηγαίνει ως τώρα περίφημα, στη μάχη να υπερασπιστεί τα κεκτημένα. Εύκολο έργο είχε και ο Προμηθέας 2014, ο οποίος ήταν καταιγιστικός στην έδρα του Αιόλου Αγυιάς (3) και έφτασε σε μια άνετη νίκη (49-98).