Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Προμηθέα 2014, λύγισαν οι Γυναίκες

Με ήττες συνέχισαν η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 και η γυναικεία ομάδα του Προμηθέα σε National League 2 αντίστοιχα. Η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα προσπάθησε για μια μεγάλη ανατροπή στην Αργολίδα, αλλά η προσπάθεια έμεινε… στη μέση, ενώ οι Γυναίκες υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Δάφνης Αγ. Δημητρίου. Από την άλλη, οι Έφηβοι του «ΝΟΥΣ» πέτυχαν ακόμα μια νίκη στο πρωτάθλημα ΕΣΚΑ-Η και συνεχίζουν να προελαύνουν, μετρώντας μόνο νίκες ως τώρα.

Οι Γυναίκες του Προμηθέα, δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές απέναντι σε μια πολύ πιο έμπειρη και ποιοτική ομάδα όπως η Δάφνη Αγ. Δημητρίου και γνώρισαν βαριά εντός έδρας ήττα (29-69), σε ένα ματς που δεν χωράει κριτική, αφού η διαφορά δυναμικότητας αποδείχθηκε πολύ μεγάλη. Η αθηναϊκή ομάδα μπήκε εξ αρχής πάρα πολύ δυνατά στο ματς και επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της, προηγήθηκε με 11-37 στο ημίχρονο και καθάρισε από νωρίς την υπόθεση νίκη, με τον Προμηθέα να γνωρίζει την 4η ήττα του σε 5 ματς.

Στην National League 2, ένα καταστροφικό Α’ ημίχρονο ήταν αυτό που τελικά στοίχισε στον Προμηθέα 2014, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τον Αργοναύτη Νέας Κίου (69-64). Στα πρώτα 20 λεπτά, οι «Αχαιοί» δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα και βρέθηκαν στο -15 (41-26), με τους γηπεδούχους να αποκτούν ένα τεράστιο αβαντάζ νίκης. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, οι «πορτοκαλί» βελτιώθηκαν αισθητά, όμως παρά την μεγάλη τους προσπάθεια, δεν μπόρεσαν να καλύψουν το χάντικαπ και γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα το ρεκόρ τους να πέφτει στο 1-2.

Στους Εφήβους του «ΝΟΥΣ», ο ΑΣΠ Προμηθέας ήταν σοβαρός και πέρασε με άνεση από την έδρα της ΕΑΠ (47-84) για το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ-Η. Με αυτή τη νίκη, οι «πορτοκαλί» παρέμειναν αήττητοι και ως τώρα πιστοποιούν στο μέγιστο βαθμό πως είναι το ακλόνητο φαβορί για να κατακτήσουν έναν ακόμα τίτλο.

Στους Παίδες, για την Α’ Κατηγορία ο ΑΣΠ Προμηθέας επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της Απολλωνιάδας (54-77) και εκανε ακόμα ένα βήμα προς την κορυφή. Από την άλλη, ο Προμηθέας 2014 πάλεψε πολύ απέναντι στην Παναχαϊκή, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο ροζ φύλλο, με τους «κοκκινόμαυρους» να επικρατούν στα σημεία (51-64). Διαφορετική ήταν η μοίρα του Προμηθέα 2014 (2) για τη Β’ Κατηγορία, με τους «πορτοκαλί» να επικρατούν του Αστέρα Τέμενης στον Καστελόκαμπο (48-41).