«Αέρα» στα πανιά του Προμηθέα 2014

Πρόβα πρωτιάς κάνει ο Προμηθέας 2014, ο οποίος στο μεγάλο ντέρμπι της Γ’ Εθνικής πέρασε νικηφόρα και από τους Γαργαλιάνους σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι και πλέον πολύ δύσκολα θα χάσει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στα υπόλοιπα παιχνίδια από το πλούσιο «προμηθεϊκό» καλεντάρι, οι Γυναίκες δεν κατόρθωσαν να προβάλλουν αντίσταση στην Τερψιθέα Γλυφάδας, γνωρίζοντας μια ακόμα ήττα. Σπουδαία νίκη πέτυχαν και οι Νεάνιδες στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα και εδραιώνονται στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ο Προμηθέας 2014 πέρασε νικηφόρα από την Μεσσηνία, επικρατώντας των Γαργαλιάνων (78-89), μετά από ένα επεισοδιακό ματς, που είχε αρκετή ένταση και εκκένωση του κλειστού, 6 λεπτά πριν το φινάλε. Mε τον Πλώτα να βρίσκεται σε καταπληκτική μέρα και να πετυχαίνει 24 πόντους, με 6 εύστοχα τρίποντα, οι «Προμηθείς» είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν και έφτασαν σε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο, που τους κρατάει σταθερά στην πρώτη θέση. Μάλιστα, η νίκη για τους «πορτοκαλί» αποκτάει διπλή σημασία, καθώς κατόρθωσαν να κάνουν το 2×2 απέναντι σε έναν εκ των βασικών ανταγωνιστών, που δεν αποκλείεται να συναντήσουν και στα Play Offs.

Στην Α2 Γυναικών, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Τερψιθέα Γλυφάδας και γνώρισαν μια φυσιολογική ήττα (32-69), που μαρτυρά τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Το παιχνίδι στην ουσία κρίθηκε από το Α’ δεκάλεπτο, όταν και οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 20-1 και έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός για τα κορίτσια του Νίκου Νάκη.

Στο πρωτάθλημα των Εφήβων, ο ΑΣΠ Προμηθέας εξακολουθεί να κάνει πορεία πρωταθλητισμού και αυτή τη φορά πήρε μια εύκολη νίκη επί του Προφήτη Ηλία (58-80). Οι «πορτοκαλί» έπαιξαν όσο χρειάστηκε, δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα και έφτασαν σε ένα ακόμα άνετο ροζ φύλλο.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχαν και οι Νεάνιδες του ΑΣΠ Προμηθέα, που πέρασαν νικηφόρα από το κλειστό της Περιβόλας, επικρατώντας του Απόλλωνα μετά από ένα τρομερό ντέρμπι (42-45). Οι «πορτοκαλί» έκαναν το 3×3, δίνοντας συνέχεια στο μεγάλο διπλό επί της ΕΑ Παραλίας και έχουν εδραιωθεί στην κορυφή, έστω κι αν ακόμα βρισκόμαστε σε πολύ πρώιμο στάδιο της σεζόν.

Τέλος, για το πρωτάθλημα των Κορασίδων, ο ΑΣΠ Προμηθέας (1) ήταν ουσιαστικός στο Α’ ημίχρονο και χωρίς να δυσκολευτεί έφτασε σε μια άνετη νίκη επί της Ολυμπιάδας (50-33), η οποία διατηρεί τους «πορτοκαλί» σε τροχιά διεκδίκησης του τίτλου.