Θριαμβευτικά στην Α2 οι Γυναίκες του ΑΣΠ Προμηθέας

Εκπρόσωπο στις Εθνικές κατηγορίες του γυναικείου μπάσκετ θα έχει για ακόμα μια σεζόν ο Προμηθέας Πάτρας. Τα κορίτσια του ΑΣΠ Προμηθέας ολοκλήρωσαν την «παραμυθένια» τους φετινή πορεία με τον πιο γλυκό τρόπο, κερδίζοντας την άνοδο στην Α2, καθώς κατέλαβαν πανάξια την πρώτη προνομιούχο θέση στα μπαράζ, που διεξήχθησαν στο Αντίρριο.

Το σύνολο του Νίκου Νάκη, μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ-Η, εξαργύρωσε την φετινή καταπληκτική χρονιά, με δύο κυριαρχικές εμφανίσεις στο Αντίρριο. Στον πρώτο και πιο καθοριστικό αγώνα των Μπαράζ, οι «πορτοκαλί» έκαμψαν την αντίσταση του ΑΓΣ Ιωαννίνων (47-58), κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για την άνοδο. Οι Πατρινές, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο κλείσιμο της Γ’ περιόδου (39-37), ήταν καταιγιστικές στο φινάλε του αγώνα και έκαναν τα δύσκολα… εύκολα, φτάνοντας πλέον πολύ κοντά στην πρωτιά. Στον αγώνα του Σαββάτου, ο Προμηθέας παρουσιάστηκε σοβαρός στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με +43 (56-13) επί του Αράτου Κιάτου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νίκος Νάκης έδωσε ευκαιρία σε αθλήτριες με μικρό χρόνο συμμετοχής να αγωνιστούν, ο αντίπαλος έβγαλε αντίδραση, όμως τελικά οι Πατρινές πήραν με άνεση το ροζ φύλλο (68-41), που σφράγισε την άνοδο.