Μεγάλο διπλό για τον Προμηθέα 2014, 2×2 για τους Εφήβους

Ακόμα ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο δράση πέρασε στην ιστορία, με τα τμήματα του Προμηθέα να δίνουν σημαντικές μάχες, στην προσπάθεια που καταβάλλουν για να πετύχουν τους στόχους τους. Το αποτέλεσμα που ξεχώρισε ήταν το διπλό του Προμηθέα 2014 στην Κάτω Αχαΐα στο ντέρμπι κορυφής της Γ’ Εθνικής, ενώ οι Έφηβοι του ”ΝΟΥΣ” έκαναν το 2×2 στα Play Offs και προετοιμάζονται πλέον για το μεγάλο ντέρμπι με τον Κόροιβο. Πάλεψαν οι Γυναίκες στην Αθήνα, ενώ οι Νεάνιδες ετοιμάζονται για στέψη, μετά τη μεγάλη νίκη επί της ΕΑ Παραλίας.

Στο παιχνίδι μεταξύ Αχαγιάς 82′ και Προμηθέα 2014, οι ”πορτοκαλί” μπορεί να ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, ωστόσο αυτό δεν είχε καμία σημασία για την ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα, η οποία πέτυχε ένα μεγάλο διπλό γοήτρου (66-68). H τριπλέτα Γοργότση, Αδαμόπουλου και Βλάσση ήταν καταλυτική για την πατρινή ομάδα, η οποία πραγματοποίησε σπουδαία Δ’ περίοδο (12-20) και έφτασε στη νίκη.

Για το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών, ο Προμηθέας πάλεψε όσο μπορούσε στην έδρα του Άμυντα και ”έπεσε” με το κεφάλι ψηλά (61-39), δείχνοντας πάντως βελτίωση σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις. Τα κορίτσια του Νίκου Νάκη είχαν το προβάδισμα στο Α’ δεκάλεπτο (10-11), έμειναν ανταγωνιστικές μέχρι το τέλος του Γ’ δεκαλέπτου (43-30), ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο και γνώρισαν την ήττα.

Στα Play Offs του πρωταθλήματος Εφήβων, ο ΑΣΠ Προμηθέας πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς και ετοιμάζεται για τους «τελικούς» με τον Κόροιβο, που θα κρίνουν και τον τίτλο. Το νέο «θύμα» της ομάδας του Βασίλη Σκροπολίθα ήταν η ιδιαίτερα μαχητική ομάδα της ΑΕ Γλαύκου/ Εσπέρου (65-53), σε ένα ματς που οι ”Προμηθείς” κυριάρχησαν από το Α’ ημίχρονο (35-19) και στην επανάληψη έκαναν συντήρηση του προβαδίσματός τους.

Τέλος, για το πρωτάθλημα των Κορασίδων, ο ΑΣΠ Προμηθέας πήρε το ντέρμπι με την ΕΑ Παραλίας (64-49) και πλέον απομένει μόνο η μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου, με τις «πορτοκαλί» να κυριαρχούν για ακόμα μια χρονιά στην ΕΣΚΑ-Η, όντας αήττητης ως τώρα στη σεζόν.