Ανώδυνη ήττα για τον Προμηθέα 2014, με το δεξί στα Play Offs οι Έφηβοι

Την πρώτη του ήττα μετά από περισσότερους από τέσσερις μήνες γνώρισε ο Προμηθέας 2014 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ωστόσο αυτό δεν αλλάζει στο ελάχιστο τα δεδομένα, αφού οι «πορτοκαλί» απλά έδωσαν μια μικρή παράταση στην μαθηματική εξασφάλιση της πρωτιάς. Οι Γυναίκες του συλλόγου δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές και ηττήθηκαν εντός έδρας από τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, ενώ με το δεξί μπήκαν οι Έφηβοι του ΑΣΠ Προμηθέα στα Play Offs του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ-Η.

Για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ο Προμηθέας 2014 δεν έκανε την καλύτερη εμφάνιση στην Κέρκυρα, πληγώθηκε από τις σημαντικές απουσίες του και γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά τον Νοέμβριο, από τον τοπικό Ιόνιο (72-60). Οι «Προμηθείς» παραμένουν στην κορυφή και μόνο με θαύμα μπορούν να χάσουν την πρωτιά της κανονικής διάρκειας, ενώ από την πλευρά τους οι «Φαίακες» βρίσκονται στην 3η θέση και αγκαλιά με την είσοδό τους στα Play Offs.

Στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Ιωνικό ΝΦ, ο οποίος είχε πολύ περισσότερες λύσεις, με την ομάδα του Νίκου Νάκη να μένει ξανά χαμηλά στην επίθεση. Το συγκρότημα της Νέας Φιλαδέλφειας δραπέτευσε με το διπλό από το Promitheas Park (34-65), αφήνοντας τις Πατρινές στη μία νίκη, που είχαν πετύχει στην πρεμιέρα απέναντι στους Δαναούς Άργους.

Στους Εφήβους, ο ΑΣΠ Προμηθέας δεν είχε πρόβλημα να περάσει νικηφόρα από τη Ναύπακτο, επικρατώντας του ομώνυμου ΠΑΣ (43-72), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία των Play Offs. Το ματς κρίθηκε από την Α’ περίοδο, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 27-11 και έπειτα να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη.

Τέλος, για το πρωτάθλημα των Κορασίδων, ο ΑΣΠ Προμηθέας (1) ολοκλήρωσε με νίκη το πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε μετά από ματς – θρίλερ του ΠΑΣ Ναυπάκτου (44-43), σε ματς που διεξήχθη στο Promitheas Park.