Με σπασμένα τα φρένα ο Προμηθέας 2014, έκανε άλμα κορυφής

Το πρώτο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο του 2024 πέρασε στην ιστορία, με τα τμήματα υποδομών του Προμηθέα να δίνουν μεγάλες μάχες στα πρωταθλήματα που αγωνίζονται. Το αποτέλεσμα που ξεχώρισε ήταν η σπουδαία επικράτηση του Προμηθέα 2014 επί της Αχαγιάς 82′ στο ντέρμπι κορυφής, με το συγκρότημα του Βασίλη Σκροπολίθα να πιάνει τους «κόκκινους» στην κορυφή. Συνέχεια στις νίκες έδωσαν Έφηβοι και Παίδες, ενώ οι Γυναίκες πάλεψαν, αλλά λύγισαν στο φινάλε από τον Πορφύρα και παρέμειναν στην τελευταία θέση της Α2 Γυναικών.

Για την 10η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, ο Προμηθέας 2014 πήρε μια τεράστια νίκη επί της Αχαγιάς 82′ (75-69), με τους «πορτοκαλί» να φτάνουν τις 6 σερί νίκες και παράλληλα να διακόπτουν ένα σερί 8 διαδοχικών νικών των φιλοξενούμενων, τους οποίους έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα είχε σε καταπληκτική τον Νίκο Σοϊλεμετζίδη, με 20 πόντους και 5 τρίποντο, που είχε άξιο συμπαραστάτη τον Νάσο Μπαζίνα, που πρόσθεσε άλλους 20 πόντους για τους Πατρινούς. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, όταν και το 52-58, μετατράπηκε σε 75-69, με ένα επιμέρους σκορ 23-11 για τους γηπεδούχους.

Στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών, ο Προμηθέας εμφανίστηκε ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα στην έδρα του Πορφύρα, όμως τελικά γνώρισε την ήττα (62-43). Η ομάδα του Νίκου Νάκη έμεινε κοντά στο σκορ για 30 λεπτά και διεκδικούσε στα ίσια το παιχνίδι (43-38), όμως στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτισσες επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα, εκμεταλλευόμενοι το επιθετικό black out των φιλοξενούμενων, που παραμένουν στην τελευταία θέση.

Στους Εφήβους, ο ΑΣΠ Προμηθέας δεν συνάντησε δυσκολίες και έφτασε σε μια άνετη νίκη επί της Παναχαϊκής, με 87-50. Οι «πορτοκαλί» είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, έπαιξαν απολαυστικό μπάσκετ και έφτασαν σε ένα εύκολο ροζ φύλλο, κρατώντας έτσι το αήττητο και την πρώτη θέση.

Στους Παίδες, ο Προμηθέας 2014 έκανε την απόλυτη υπέρβαση και μετά από ένα συναρπαστικό ματς, με φοβερές ανατροπές, κατάφερε να κερδίσει την ΕΑΠ (75-74) στο Promitheas Park. Αυτή ήταν μόλις οι δεύτερη ήττα των «μελανόλευκων» στο πρωτάθλημα, δείγμα της επιτυχίας της δεύτερης ομάδας του Προμηθέα.

Όσο για το πρωτάθλημα των Κορασίδων, ο ΑΣΠ Προμηθέας (1) έκανε το καθήκον του και πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΣ Ναυπάκτου (22-35). Οι «πορτοκαλί» με αυτό το ροζ φύλλο εξακολουθούν να βρίσκονται κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Αντίθετα, ο ΑΣΠ Προμηθέας (2) δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση απέναντι στον Απόλλωνα και γνώρισε την ήττα από τις «μελανόλευκες» (55-35).