Με εμφατικό τρόπο η πρώτη νίκη στην Γ΄ Εθνική για τον Προμηθέα 2014

Good Athlete Better Person

Με κομβικούς παίκτες να βρίσκουν σταδιακά τον ρυθμό τους μετά από τους τραυματισμούς που τους άφησαν για καιρό εκτός δράσης, η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014 προσαρμόζεται σιγά σιγά στις απαιτήσεις ενός πολύ δύσκολου πρωταθλήματος, όπως αυτό της Γ΄ Εθνικής και αρχίζει να αποδίδει το μπάσκετ που πραγματικά μπορεί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, με τον Προμηθέα να επιβάλλεται του ΑΟ Ερμιονίδας με 96-53. Αντίθετα, οι Γυναίκες αν και έφτασαν κοντά σε μια τεράστια ανατροπή, εν τέλει ηττήθηκαν από τον Πορφύρα και έμειναν για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς επιτυχία στο πρωτάθλημα της Α2. Δράση υπήρξε και για τα τμήματα υποδομών του Προμηθέα, με τις ομάδες του «ΝΟΥΣ» να παραμένουν αήττητες στα πρωταθλήματα ΕΣΚΑ-Η.

Ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο και κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο φινάλε του αγώνα στέρησαν από τις Γυναίκες του Προμηθέα μια μεγάλη νίκη επί του Πορφύρα, ο οποίος τελικά έφυγε από το «Promitheas Park» με το ροζ φύλλο αγώνα (37-43). Το σύνολο του Νίκου Νάκη ήταν πολύ άστοχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, εκεί που οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν απόλυτα και πήγαν στην ανάπαυλα με μεγάλο προβάδισμα (9-24). Παρ’ όλα αυτά, οι «πορτοκαλί» δεν πτοήθηκαν και με μια αντεπίθεση διαρκείας επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης και μάλιστα προηγήθηκαν στο σκορ λίγο πριν το τέλος (37-35, στο 37′). Ωστόσο, ο τελευταίος λόγος στο ματς άνηκε στον Πορφύρα, ο οποίος ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε και με ένα επιμέρους 0-8 στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε μια μεγάλη νίκη, με τις Πατρινές αντίθετα να χάνουν το τέταρτο στη σειρά παιχνίδι και να «βυθίζονται» στο 1-5.

Όπως προαναφέρθηκε, στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής οι παίκτες του Προμηθέα 2014 όχι μόνο πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους, αλλά το έκαναν και με εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας της Ερμιονίδας με 96-53. Η νίκη αυτή ήταν πολύ σημαντική για την ομάδα της Πάτρα, που βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, είχε χάσει πάρα πολλά ματς στο τέλος και χρειαζόταν ένα…ξέσπασμα σαν αυτό, κυρίως για λόγους ψυχολογίας. Πλέον, στον Προμηθέα 2014 ατενίζουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία το μέλλον, παρότι η μάχη για την παραμονή στην κατηγορία θα είναι ιδιαίτερα σκληρή.

Στο Πρωτάθλημα Εφήβων ΕΣΚΑ-Η, ο ΑΣΠ Προμηθέας δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία και έφτασε σε μια ευρεία νίκη επί της Προοδευτικής (81-26), με αποτέλεσμα να παραμείνει αήττητος για ένα ακόμα παιχνίδι. Για τη Β’ Κατηγορία, η «ενδοοικογενειακή» μονομαχία βρήκε νικητή τον Σείριο, ο οποίος επικράτησε του Προμηθέα 2014 (53-71) και συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία.

Στους Παίδες, ο αγώνας του ΑΣΠ Προμηθέα στη Ζάκυνθο αναβλήθηκε για μεταγενέστερη ημερομηνία. Την παράσταση, ωστόσο, έκλεψε το μεγάλο διπλό του Προμηθέα 2014 στον Πύργο επί του τοπικού Ηρακλή (46-63), με τους «Προμηθείς» να σημειώνουν την πρώτη φετινή τους νίκη. Αντίθετα, τόσο ο Προμηθέας 2014 (2), όσο και ο Προμηθέας 2014 (3) γνώρισαν ήττες από Αίολο Αγυιάς (80-31) και ΝΟ Ζαχάρως – Καϊάφα (27-61) αντίστοιχα.