Ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκο, με το Περιστέρι στους 4

Στην 2η θέση του Α’ ομίλου του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, που διεξάγεται στην Καρδίτσα, τερμάτισε ο Προμηθέας, ο οποίος στον αγώνα που έκρινε την πρωτιά, ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό (57-79) και έτσι ολοκλήρωσε τον όμιλο με ρεκόρ 2-1, καθώς στα δύο πρώτα ματς είχε κερδίσει Ηρακλή Κοζάνης και ΟΑΑ Ηρακλείου αντίστοιχα. Οι «Αχαιοί», παρά το πολύ κακό τους ξεκίνημα στο ματς (4-20, στο 7′), έβγαλαν αντίδραση και γύρισαν το παιχνίδι στα μέσα της Β’ περιόδου (28-27), όμως από εκεί και έπειτα, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα, εγκλώβισε τους Πατρινούς με την πολύ καλή του άμυνα και έφτασε σε μια άνετη νίκη. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Αβδάλας, Ζερβός και Κουστένης, ενώ για το συγκρότημα του Βασίλη Σκροπολίθα πάλεψαν περισσότερο Βλάσσης και Στέβοβιτς. Πλέον, το βλέμμα των «πορτοκαλί» στρέφεται στον ημιτελικό του Σαββάτου, με αντίπαλο το Περιστέρι, το οποίο εξασφάλισε την 1η θέση στο άλλο γκρουπ, ενώ στον άλλο ημιτελικό θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους Παναθηναϊκός και ΔΕΚΑ.

ΑΣΠ Προμηθέας - Παναθηναϊκός 57-59

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και με καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, προηγήθηκε γρήγορα με 8 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο (2-10, στο 3′). Η αφλογιστία του Προμηθέα στην επίθεση συνεχίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του Α’ δεκαλέπτου, κάτι το οποίο οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν και με πολύ καλές επιλογές ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, μετά από ένα γκολ – φάουλ του Αβδάλα (4-18, στο 7′). Σε εκείνο το σημείο, οι Πατρινοί έβγαλαν τα πρώτα ψήγματα αντίδρασης, με κύριο εκφραστή τον Φαίδωνα Χωματά, οι οποίος με ένα τρίποντο και ένα καλάθι στο transition έδωσε «οξυγόνο» στους «Προμηθείς» (9-20, στο 8′). Στο τελευταίο δίλεπτο, οι «πορτοκαλί» βρήκαν κι άλλες επιθετικές λύσεις, με τρίποντο του Πρέκα και ένα πολύ όμορφο lay up του Σοϊλεμετζίδη και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (14-22), ένα σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η Α’ περίοδος. Στη Β’ περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Σκροπολίθα μπήκαν δυνατά και με καλάθι και φάουλ του Βλάσση και τρίποντο του Στέβοβιτς, πλησίασαν στους 5 (22-27, στο 14′), ενώ λίγο αργότερα, με εκτέλεση του Καούρη από τα 6,75 και ένα εξαιρετικό drive του Στέβοβιτς, ολοκληρώθηκε η ανατροπή (28-27, στο 16′). Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση, καθώς ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 9-2, με πρωταγωνιστή τον Αβδάλα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει σε…θέση οδηγού (30-36, στο 18′). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους, οι «πράσινοι» συνέχισαν να κυριαρχούν, με τον Κουστένη να παίρνει τη «σκυτάλη» επιθετικά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με την αθηναϊκή ομάδα να έχει και πάλι διψήφια διαφορά (30-42).

Στην επανάληψη, η διαφορά «παγιώθηκε» μεταξύ 10-12 πόντων υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον Κουστένη να είναι η αιχμή του δόρατος για τους «πράσινους», την ώρα που για τους «Αχαιούς», ο Βλάσσης προσπαθούσε να ανατρέψει την κατάσταση (39-49, στο 25′). Λίγο αργότερα, ένα τρίποντο του Ζερβού έστειλε τον Παναθηναϊκό μετά από πολλή ώρα στο +13 (41-54, στο 27′), με το έργο του Προμηθέα να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο. Από τα μέσα του Γ’ δεκαλέπτου και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα, λίγο πάνω από τους 10 πόντους. Οι προσπάθειες των παικτών του Βασίλη Σκροπολίθα να πλησιάσουν δεν καρποφορούσαν και οι «πράσινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (46-58), χάρη σε ένα buzzer beater του Ζερβού. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι και με ένα γρήγορο σερί 5-0, ξέφυγε για πρώτη φορά με 17 πόντους διαφορά (46-63, στο 31′). Έκτοτε, ο Προμηθέας δεν κατόρθωσε να μπει ξανά σε τροχιά διεκδίκησης του ροζ φύλλο, καθώς το «τριφύλλι» διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα. Tα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν και δοκιμές, εν όψει των αγώνων της ημιτελικής φάσης. Το τελικό 57-79 ήταν αυτό που τελικά σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 30-42, 46-58, 57-79