Επεισοδιακή νίκη στην Αγυιά για τον Προμηθέα 2014

Good Athlete Better Person

Για ένα ακόμα Σαββατοκύριακο, τα τμήματα του Προμηθέα έδωσαν μεγάλες μάχες, τόσο στα εθνικά πρωταθλήματα, όσο και στις αναπτυξιακές λίγκες της ΕΣΚΑ-Η. Το αποτέλεσμα που ξεχώρισε από το καλεντάρι ήταν το τεράστιο διπλό του Προμηθέα 2014 επί της Παναχαϊκής στη Γ’ Εθνική, σε ένα ματς που περιλάμβανε και εκκένωση του γηπέδου, με τους «πορτοκαλί» να περνούν αλώβητοι από την πιο καυτή έδρα του πρωταθλήματος. Οι Γυναίκες έδωσαν μεγάλη μάχη, όμως λύγισαν από την ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ με νίκες συνέχισαν τα τμήματα του «ΝΟΥΣ» σε Εφήβους και Παίδες.

Στην κορυφή του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής βρίσκεται πλέον ο Προμηθέας 2014, ο οποίος πέρασε αλώβητος μετά από ένα συναρπαστικό ματς στην Αγυιά, με αντίπαλο την Παναχαϊκή (82-89, κ.α 74-74). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τους «πορτοκαλί» να στέλνουν στην παράταση την αναμέτρηση, με buzzer beater του Αδαμόπουλου. Μετά από τη φάση εκείνη υπήρξε σύρραξη και εκκένωση του γηπέδου, με το ματς να ξεκινάει ξανά μετά από περίπου 30 λεπτά καθυστέρησης. Οι «Προμηθείς» έφτασαν τελικά στη νίκη, με τον Μπαζίνα να κάνει φοβερό ματς, σημειώνοντας 30 πόντους.

Στην Α2 Γυναικών, ο Προμηθέας πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του απέναντι στην δεύτερη της βαθμολογίας ΑΕΚ Περιστερίου, όμως δεν μπόρεσε εν τέλει να αποφύγει την ήττα (46-60). Η ομάδα του Νίκου Νάκη κρατάει το μαχητικό της πρόσωπο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, με την ήττα να έρχεται λόγω της εμπειρίας της αθηναϊκής και πλέον ο μεγάλος στόχος των Πατρινών είναι να εμφανίσουν ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο στον Β’ γύρο.

Στους Εφήβους, ο ΑΣΠ Προμηθέας έβγαλε αντίδραση μετά την ανέλπιστη ήττα από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα και έφτασε σε μια εύκολη νίκη επί της Δύμης (40-79) στο κλειστό της Κάτω Αχαΐας. Η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα ήταν σοβαρή από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον αντίπαλο και έφτασε εν τέλει σε ένα άνετο και ξεκούραστο ροζ φύλλο.

Στο πρωτάθλημα των Παίδων, ο ΑΣΠ Προμηθέας ήταν εξ αρχής το μεγάλο φαβορί κόντρα στον Αίολο Αγυιάς (3), για να φτάσει σε μια άνετη και επιβλητική επικράτηση (31-71), κρατώντας με αυτό τον τρόπο το αήττητο. Εμφατική ήταν η παρουσία και του Προμηθέα 2014 στην Ταραμπούρα, που συνδυάστηκε από μεγάλο διπλό επί της Ολυμπιάδας (43-73), με πολύ καλό μπάσκετ.