Δια πυρός και σιδήρου στην τετράδα ο Προμηθέας

Μετά από ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη και…άγρια ομορφιά, ο Προμηθέας επικράτησε του Ηρακλείου (55-59), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων της Καρδίτσας, διπλασίασε τις επιτυχίες του στο τουρνουά και σφράγισε την πρόκριση στην τετράδα του θεσμού. Οι «Αχαιοί» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, ωστόσο στα τελευταία 5 λεπτά παραλίγο να καταρρεύσουν ολοκληρωτικά, με τους Κρητικούς να φτάνουν μια ανάσα από την ανατροπή. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα, έστω και με αγχωτικό τρόπο, κατάφερε να πάρει το…ζητούμενο από το ματς, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Σοϊλεμετζίδη και Πρέκα, την ώρα που για το Ηράκλειο ξεχώρισε ο Κανατάκης. Επόμενος αγώνας για τους πρωταθλητές Ελλάδος, αύριο απέναντι στον Παναθηναϊκό, σε ένα ματς που θα κρίνει την πρωτιά στον Α’ όμιλο.

Ομαδική Παίδες Καρδίτσα 2022

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Προμηθέας μπήκε με αρκετό άγχος στο παιχνίδι, ωστόσο υπέπεσε σε αρκετά λάθη και το Ηράκλειο, με καλές επιθετικές επιλογές και κινητήριο μοχλό τον Μουτάφη προηγήθηκε με 6 πόντους, στα μισά της Α’ περιόδου (12-6). Το time out του Βασίλη Σκροπολίθα σε εκείνο το σημείο «αφύπνισε» τους αθλητές του, οι οποίοι με την πάροδο του χρόνου βρήκαν ρυθμό και με καλάθι του Στέβοβιτς πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι (14-16, στο 9′). Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες δεν πέτυχαν κάποιο καλάθι και έτσι το 14-16 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Αχαιοί» με εφαλτήριο την πολύ καλή τους άμυνα, μπλόκαραν επιθετικά τους Κρητικούς για μεγάλο χρονικό διάστημα και κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους, χάρη σε καλάθι του Ρουμελιώτη (14-22, στο 15′). Λίγο αργότερα μάλιστα, με τρίποντο του Χωματά και μια περίτεχνη ενέργεια του Αναγνωστόπουλου, η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα ξέφυγε με διψήφια διαφορά (18-30, στο 18′). Πάνω σε αυτό το προβάδισμα, οι «πορτοκαλί» κατάφεραν να “επενδύσουν” και να το μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο, με τρίποντο του Σοϊλεμετζίδη στην εκπνοή του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας ως «προίκα» το +14 (21-35).

Ηράκλειο ΟΑΑ - ΑΣΠ Προμηθέας 55-59

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας να εξαντλήσει τις πιθανότητές της για την ανατροπή και εκμεταλλευόμενη την νωθρότητα και την αστοχία των Πατρινών, κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά και να μειώσει στους 7 με τρίποντο του Σαραντουλάκη (33-40, στο 26′). Λίγο αργότερα μάλιστα, με μια όμορφη ατομική ενέργεια του Γενιτσαρίδη, η ομάδα της Κρήτης μείωσε σε 36-40, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Mέχρι το φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου, το Ηράκλειο προσπάθησε να βάλει ακόμα μεγαλύτερη πίεση στους Πατρινούς, οι οποίοι κράτησαν μια μικρή διαφορά 5 πόντων (39-44) και μπήκαν από θέση ισχύος στην τελευταία περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «Προμηθείς» μπήκαν αποφασισμένοι να απλοποιήσουν την κατάσταση υπέρ τους και με ένα γρήγορο σερί 5-0, με καλάθι του Πρέκα από κοντά και τρίποντο του Χωματά από τη γωνία, έστειλαν την διαφορά στους 10 (39-49, στο 32′). H εξαιρετική άμυνα για το συγκρότημα του Βασίλη Σκροπολίθα συνεχίστηκε και με ένα πανέμορφο σλάλομ του Βλάσση, η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (39-51, στο 33′). Σε εκείνο το σημείο, οι Κρητικοί έσφιξαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις επιθετικά και με ένα επιμέρους σκορ 13-4, μείωσαν στους 4, ένα λεπτό πριν το φινάλε, με γκολ- φάουλ του Γενιτσαρίδη, βάζοντας και πάλι υψηλό εμπόδιο στον Προμηθέα (53-57, στο 39′). Στη συνέχεια, παρά το γεγονός πως οι «Αχαιοί» έβγαλαν την επόμενη άμυνα και φάνηκε να ελέγχουν το ματς, οι Ηρακλειώτες έκλεψαν τη μπάλα και με lay up του Μακράκη πλησίασαν στο καλάθι (55-57, 3” πριν τη λήξη). Παρόλα αυτά, οι «πορτοκαλί» έμειναν ψύχραιμοι και με 2/2 του Πρέκα διαμόρφωσαν το 55-59, μην αφήνοντας άλλα περιθώρια στο Ηράκλειο να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Το τελευταίο σουτ του Γενιτσαρίδη βρήκε σίδερο και έτσι ο Προμηθέας πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 21-35, 39-44, 55-59