Σφράγισαν την πρώτη θέση οι Παίδες τους «ΝΟΥΣ»

Good Athlete Better Person

Η μεγάλη νίκη του ΑΣΠ Προμηθέα επί του Κοροίβου στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος Παίδων ΕΣΚΑ-Η ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε από το περασμένο Σαββατοκύριακο, καθώς με αυτή την επιτυχία η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Μεγάλη νίκη πέτυχαν και οι Κορασίδες του Συλλόγου επί της Απολλωνιάδας, ενώ αντίθετα, τόσο οι Γυναίκες του Προμηθέα 2014 στην Α2, όσο και οι Έφηβοι στη Γ’ εθνική, υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ήττες.

Δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός ο Προμηθέας 2014 απέναντι στον πρωτοπόρο της Α2 Γυναικών, Αθηναϊκό, και γνώρισε την εντός έδρας ήττα (48-68), η οποία δυσχεραίνει το έργο για την παραμονή στην κατηγορία. Το νεανικό σύνολο του Νίκου Νάκη πλήρωσε για ακόμα μια φορά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (10-27) και παρά το γεγονός ότι στη συνέχεια μπόρεσε να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενες διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, εκμεταλλευόμενες την εμπειρία τους και έφτασαν με άνεση στο ροζ φύλλο.

Στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ο Προμηθέας 2014 εμφανίστηκε ιδιαίτερα μαχητικός απέναντι στην Αγ. Παρασκευή, ωστόσο υστέρησε στις λεπτομέρειες και γνώρισε την ήττα στο φινάλε (68-74). Οι «πορτοκαλί» είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος και πήγαν στην ανάπαυλα με +8 (48-40), όμως στην επανάληψη τους στοίχισε η επιθετική δυστοκία, καθώς σκόραραν μόλις 20 πόντους.

Στο πρωτάθλημα Παίδων, το ντέρμπι κορυφής μεταξύ ΑΣΠ Προμηθέα και Κοροίβου αποδείχθηκε ντέρμπι μόνο…στα χαρτιά, καθώς οι παίκτες του Βασίλη Σκροπολίθα, με επιβλητική εμφάνιση, το μετέτρεψαν σε «περίπατο» (79-42).

Στις Κορασίδες, το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ Προμηθέα 2014 και Απολλωνιάδας βάφτηκε «πορτοκαλί». Τα κορίτσια του Προμηθέα μετά από ένα σκληρό παιχνίδι, με συνεχείς διακυμάνσεις και συναρπαστική εξέλιξη ως το τέλος, πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη (53-49) και έκαναν σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, για τέταρτη διαδοχική χρονιά.