Πρεμιέρα με το δεξί για τους Εφήβους, απτόητοι οι Παίδες

Good Athlete Better Person

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για την αγωνιστική σεζόν 2022-23 η εφηβική ομάδα του ΑΣΠ Προμηθέας, στην προσπάθεια που κάνει για να διατηρήσει τα κεκτημένα για ακόμα μια χρονιά στην ΕΣΚΑ-Η, καθώς επικράτησε στην Περιβόλα του Απόλλωνα. Με νίκη συνέχισαν και οι Παίδες του «ΝΟΥΣ», οι οποίοι έκαναν το 2×2 στο πρωτάθλημα.

Στους Εφήβους, η ομάδα του Νίκου Αρβανίτη δεν συνάντησε καμία δυσκολία και πέρασε με εμφατικό τρόπο από το κλειστό της Περιβόλας, επικρατώντας με σκορ 43-75 και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Οι «πορτοκαλί» κυριάρχησαν από νωρίς, προηγήθηκαν με 18 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (26-44) και έφτασαν σε ένα ξεκούραστο ροζ φύλλο. Αντίθετα, για τη Β’ κατηγορία των Εφήβων ο Προμηθέας 2014 δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός και γνώρισε εντός έδρας ήττα από την ΣΦΗΚΑ (26-74).

Στους Παίδες, ο ΑΣΠ Προμηθέας έκαμψε με άνεση την αντίσταση του Ηρακλή Πύργου (82-46). Η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα πραγματοποίησε εντυπωσιακή Α’ περίοδο, καθώς προηγήθηκε με 22 πόντους (27-5) και έπειτα δεν κινδύνευσε ποτέ να χάσει τη διαφορά, η οποία ολοένα και αυξανόταν. Αντίθετα, ο Προμηθέας 2014 δεν τα κατάφερε στην Αμαλιάδα απέναντι στον τοπικό Κόροιβο, γνωρίζοντας την ήττα (68-44), η οποία ήταν η δεύτερη σε ισάριθμα ματς.

Για τη Β΄ κατηγορία Παίδων, ο Προμηθέας 2014 (3) έκανε …σεφτέ στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας την Γαλήνη στο «Promitheas Park» (44-23). Δεν είχε ανάλογη τύχη ο Προμηθέας 2014 στην έδρα της Απολλωνιάδας (2), καθώς γνώρισε την ήττα (53-22).