Πρεμιέρα με νίκη για τις Γυναίκες του Προμηθέα στα μπαράζ ανόδου

Σχηματάρι - Προμηθέας 40-46

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην πρώτη και στην τελευταία περίοδο του αγώνα, η Γυναικεία ομάδα του Προμηθέα επιβλήθηκε του Πρωτέα Σχηματαρίου (40-46) στο κλειστό του ΜΕΤΣ, στην πρεμιέρα των Μπαράζ Ανόδου στην Α2 και μπήκε με το «δεξί» στο τουρνουά.

Τα κορίτσια του Νίκου Νάκη ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και στην Α’ περίοδο έχτισαν μια διαφορά 12 πόντων (3-15), με «ατσάλινη» άμυνα και ορθολογικές επιλογές στην επίθεση. Η δεύτερη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στον Πρωτέα, καθώς ο Προμηθέας μπλόκαρε στην επίθεση και η ομάδα του Σχηματαρίου ισορρόπησε και πήγε στα αποδυτήρια μόλις στο -1 (19-20). Στο Γ’ δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχες κατόρθωσαν να πάρουν το προβάδισμα, με ένα επί μέρους 16-10 και να μπουν από θέση ισχύος στο τελευταίο δεκάλεπτο (35-30). Η Δ’ περίοδος όμως ο Προμηθέας ήταν αισθητά ανώτερος, με τις παίκτριες του Νίκου Νάκη να επιστρατεύουν την καταπληκτική άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου και να ανατρέπουν την κατάσταση. Με σερί 5-16 οι «πορτοκαλί» έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη (40-46), μπαίνοντας με ιδανικό τρόπο στο τουρνουά.

Επόμενη υποχρέωση για τις Πατρινές, το μεσημέρι της Παρασκευής με αντίπαλο τον Βούρειο Χίου (13:00), εκεί που σε περίπτωση νίκης, θα κατακτήσουν την πρώτη θέση του ομίλου και θα προκριθούν στον μεγάλο τελικό της Κυριακής, με φόντο την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-15, 19-20, 35-30, 40-46