Πρεμιέρα με ήττα για τις Γυναίκες στην Α2

Good Athlete Better Person

Με το …αριστερό μπήκε η ομάδα του Προμηθέα 2014 στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών, καθώς γνώρισε την ήττα στην έδρα της ισχυρής Άμιλλας. Παρόμοια τύχη είχε και το εφηβικό τμήμα, που ηττήθηκε στην Αγία Παρασκευή για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Αντίθετα, σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Παίδες του «ΝΟΥΣ», οι οποίοι απέδρασαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Απολλωνιάδας.

Όπως συνέβη και πριν από ένα μήνα στο Κύπελλο Ελλάδος, έτσι και χθες, το εμπόδιο της Άμιλλας Περιστερίου αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για τη γυναικεία ομάδα του Προμηθέα 2014, η οποία δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Αθήνα (66-49). Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, εκεί που η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 19 πόντους διαφορά (39-20). Στην επανάληψη, τα κορίτσια του Νίκου Νάκη παρουσίασαν ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, ωστόσο η ζημία είχε ήδη γίνει και η Άμιλλα έφτασε με άνεση στη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Κορυφαία για τον Προμηθέα ήταν η Δασκουλίδου, με 27 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα.

Στο Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ο Προμηθέας 2014 ηττήθηκε στην Αγία Παρασκευή (78-64) και δεν μπόρεσε ούτε τώρα να κάνει …σεφτέ στις νίκες, Η νεανική ομάδα του Νίκου Αρβανίτη ήταν πολύ καλή στο πρώτο μέρος και πήγε με προβάδισμα στην ανάπαυλα (35-40). Στο Β’ ημίχρονο, ωστόσο, η έμπειρη αθηναϊκή ομάδα κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, ανέτρεψε τα δεδομένα και έφτασε σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στους Παίδες, ο ΑΣΠ Προμηθέας, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα της σκληροτράχηλης Απολλωνιάδας, εν τέλει κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Περιβόλα (52-59) και να συνεχίσει την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, ο Προμηθέας 2014 γνώρισε εντός έδρας ήττα από την ΑΓΕ Ζακύνθου (43-73), ο Προμηθέας 2014 (2) δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση στην ΕΑΠ (35-70) και ο Προμηθέας 2014 (3) ηττήθηκε στην Κεφαλονιά από την τοπική Ακαδημία (81-40).