Πάλεψαν σαν…λιοντάρια, έμειναν στην δεύτερη θέση οι Παίδες του Προμηθέα

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, που κρίθηκε στην παράταση, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΔΕΚΑ, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες (81-74, κ.δ 71-71) και έτσι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, στο 49ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων. Οι παίκτες του Βασίλη Σκροπολίθα πάλεψαν μέσα στο παρκέ, είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως ένα…black out στην τελευταία περίοδο, που συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα και να δώσει το τρόπαιο στους Θεσσαλονικείς. Παρ’ όλα αυτά, μόνο χαμόγελα και αισιοδοξία μπορεί να υπάρχει για αυτή την εξαιρετική φουρνιά νεαρών παικτών του Προμηθέα, που μετά το χρυσό μετάλλιο του 2021, κατέκτησε το ασημένιο φέτος, αποδεικνύοντας πως οι Πατρινοί έχουν καθιερωθεί πλέον στην ελίτ των τμημάτων υποδομών. Απόλυτος πρωταγωνιστής του τελικού ήταν ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 40 πόντους για τη ΔΕΚΑ, την ώρα που για τον Προμηθέα, οι Πρέκας, Βλάσσης και Σοϊλεμετζίδης κατέβαλαν απίστευτη προσπάθεια.

ΔΕΚΑ - ΑΣΠ Προμηθέας 81-74

Στα πρώτα λεπτά του τελικού ο Προμηθέας μπήκε δυνατά, με ενέργεια και διάθεση και με δύο τρίποντα από Βλάσση και Σοϊλεμετζίδη προηγήθηκε με 2-6 στο πρώτο δίλεπτο. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί άλλαξαν στόχευση στην επίθεση και ξεκίνησαν να επιτίθενται μέσα από τη ρακέτα, με όμορφα pick and roll και αποδέκτες τους Πρέκα και Ρουμελιώτη (6-10, στο 4′), Η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του Α’ δεκαλέπτου, ωστόσο στα τελευταία δύο λεπτά επήλθε ένα black out για τους «πορτοκαλί», με κακές επιλογές στην επίθεση και μέτριες αντιδράσεις στην άμυνα, γεγονός που οι «κυανόλευκοι» αξιοποίησαν και με ένα σερί 6-0, με σημείο αναφοράς τον Πατρίκη, έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο (16-14). Στη Β’ περίοδο, οι «πορτοκαλί» μπήκαν και πάλι καλύτερα στο παρκέ και με τρίποντο του Πρέκα έφτασαν ξανά στο +4 (18-22, στο 12′). Μάλιστα, στη συνέχεια, οι «Αχαιοί» συνεχίζοντας να παίζουν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά και με διψήφια διαφορά, με εκτέλεση του Σοϊλεμετζίδη από την περιφέρεια (18-28, στο 15′). Η απάντηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήρθε με ένα σερί 5-0, όμως ο Πρέκας με 5 διαδοχικούς δικούς του πόντους επανέφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (23-33, στο 17′). Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους οι «Προμηθείς» σίγησαν επιθετικά, όμως η ΔΕΚΑ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και με ένα buzzer beater του Βλάσση στο φινάλε του ημιχρόνου οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πατρινούς στο +9 (26-35).

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες στα πρώτα λεπτά, με τον Πρέκα να συνεχίζει το «κρεσέντο» του έξω από τα 6,75 μ. και τον Λιοτόπουλο από την άλλη να προσπαθεί να κρατήσει τη ΔΕΚΑ σε στενή επαφή με το σκορ (41-45, στο 24′). Στα μέσα του Γ’ δεκαλέπτου οι Θεσσαλονικείς πάτησαν…γκάζι και με νέο καλάθι του Πατρίκη πλησίασαν μετά από πολλή ώρα σε απόσταση βολής (46-47, στο 25′). Στο ίδιο διάστημα, ο Σοϊλεμετζίδης ήταν αυτός που πήρε την σκυτάλη από τον Πρέκα στο σκοράρισμα, προσπαθώντας να κρατήσει την ομάδα του σε θέση οδηγού (46-49, στο 26′). Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την Γ’ περίοδο, με τον Λιοτόπουλο να προσπαθεί μόνος του να γυρίσει το ματς, με μνημιώδη ευστοχία στο δεύτερο μέρος (51-53, στο 28′). Ωστόσο, η ομάδα του Βασίλη Σκροπολίθα έβρισκε πάντα τρόπους να μένει μπροστά στο σκορ, είχε καλύτερο «φίνις» στο δεκάλεπτο, με κύριο εκφραστή τον Βλάσση και μπήκε από θέση ισχύος στην τελευταία περίοδο (51-58). Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Βλάσσης ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε στην Γ’ περίοδο και με νέο δικό του τρίποντο έστειλε τον Προμηθέα στο +8 (53-61, στο 32′). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, με τις δύο ομάδες να κυριεύονται από άγχος και νευρικότητα και να υποπίπτουν σε συνεχόμενα λάθη και άστοχα σουτ (56-63, στο 35′). Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Πατρίκης μέσα από τη ρακέτα έδωσε πολύτιμες βοήθειες στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι με ένα σερί 6-0 μείωσαν στον πόντο (62-63, στο 37′), ενώ στη συνέχεια με 1/2 βολές του Λιοτόπουλου, η ΔΕΚΑ ισοφάρισε μετά από πολλή ώρα (63-63). Το τελευταίο κομμάτι του ματς ήταν συναρπαστικό, με συνεχείς εναλλαγές. Ένα τρίποντο του Βλάσση έδωσε «οξυγόνο» στον Προμηθέα, όμως οι «κυανόλευκοι» απάντησαν με ένα σερί 4-0, με καλάθια από τους Πατρίκη και Καπαγερόπουλο και πήραν το προβάδισμα, στο πιο κρίσιμο σημείο (69-68, στο 39′). Στην επόμενη επίθεση ο Σοϊλεμετζίδης αστόχησε υπό κακές προϋποθέσεις και ο Λιοτόπουλος με ένα εντυπωσιακό eurostep έβαλε την ομάδα του σε θέση…φαβορί (71-68, 27” πριν τη λήξη). Οι «Προμηθείς» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στην καθοριστική δική τους επίθεση ο Σοϊλεμετζίδης δεν βρήκε στόχο, όμως ο Στέβοβιτς έκλεψε και ο Πρέκας πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό (71-71, 7” πριν τη λήξη), στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, καθώς στον εναπομείναντα χρόνο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι με άγχος και νευρικότητα στο παρκέ, με τον Λιοτόπουλο να παίρνει ξανά από το…χεράκι την ομάδα του και με δικούς του διαδοχικούς πόντους, να της δίνει προβάδισμα 3 πόντων (76-73, στο 43′). Ακολούθησαν άστοχα σουτ εκατέρωθεν, με τον Λιοτόπουλο να δίνει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στην ΔΕΚΑ από τη γραμμή των βολών (77-73, 40” πριν το τέλος), για να ακολουθήσουν 1/2 βολές του Σοϊλεμετζίδη (77-74, 33” πριν το τέλος). Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Θεσσαλονικείς έμειναν ψύχραιμοι και διαχειρίστηκαν το προβάδισμα, με τον Λιοτόπουλο ψύχραιμο από τις βολές, με το τελικό 81-74 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων και τη ΔΕΚΑ να κατακτάει το πρώτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην ιστορία της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 26-35, 51-58, 71-71 ΠΑΡ: 81-74