Νίκη – οξυγόνο για τον Προμηθέα 2014 στη Γ’ Εθνική

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδεικνύεται ο Προμηθέας 2014 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς με τη νίκη επί της Γαλήνης επιβεβαίωσε την ανοδική τροχιά στην οποία βρίσκεται και παράλληλα πήρε βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση στην προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία. Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου ξεχώρισε η νίκη των Εφήβων του «ΝΟΥΣ» κόντρα στον Αίολο, ενώ οι Γυναίκες ηττήθηκαν εντός έδρας από τον Αμύντα, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι τους στην Α2.

Η γυναικεία ομάδα του Προμηθέα 2014 δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση στον ισχυρό Αμύντα και γνώρισε εντός έδρας ήττα (39-73), σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον για το συγκρότημα του Νίκου Νάκη. Οι «πορτοκαλί» ήταν κοντά στο σκορ στο Α’ μέρος, ωστόσο στην επανάληψη, η αθηναϊκή ομάδα, η οποία παλεύει για την άνοδο, πιστοποίησε την ανωτερότητά της και πήρε άνετα το ροζ φύλλο. Παράλληλα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Α’ Γυναικών ΕΣΚΑ-Η ο ΑΣΠ Προμηθέας αγωνίστηκε με τον Έσπερο και γνώρισε την ήττα στο φινάλε (39-41), μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στη Γ’ εθνική, ο Προμηθέας 2014 σημείωσε μια πολύ σπουδαία νίκη επί της Γαλήνης στο τοπικό ντέρμπι (86-73) και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς και καθάρισαν την αναμέτρηση, πατώντας…γκάζι στην τελευταία περίοδο. Αυτή ήταν η 6η νίκη των «πορτοκαλί» στο πρωτάθλημα και πλέον υπάρχουν βάσιμες ελπίδες για τον Προμηθέα 2014 να μπει με πλεονέκτημα έδρας στα Play out, εκεί που θα κριθεί και η σωτηρία.

Στο πρωτάθλημα Εφήβων, ο ΑΣΠ Προμηθέας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Αίολου Αγυιάς (60-68), σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου. Η ομάδα του Κώστα Χουντή παρέμεινε αήττητη στο τοπικό πρωτάθλημα και στρέφει πλέον το βλέμμα της στην τελική φάση του Rising Stars, που θα γίνει στην Πάτρα στις αρχές Μαρτίου. Για τη Β’ Κατηγορία, Σείριος και Προμηθέας 2014 είχαν εύκολο έργο κόντρα σε Κεραυνό (89-45) και Αχαγιά αντίστοιχα (54-27).

Τέλος, σε εξ αναβολής αναμέτρηση του πρωταθλήματος Παίδων, ο Προμηθέας 2014 υπέκυψε μετά από μεγάλη μάχη στην Ζάκυνθο και γνώρισε οριακή ήττα από την τοπική ΑΓΕΖ (52-50).