Bήμα παραμονής για τους Έφηβους στη Γ’ Εθνική

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της στη Γ’ Εθνική πέτυχε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014, που κέρδισε πολύ εύκολα την Καλαμάτα 80′ και έκανε σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού, απέναντι σε έναν αντίπαλο με κοινό στόχο. Αντίθετα, η γυναικεία ομάδα του Προμηθέα 2014 πλήρωσε για μια ακόμα φορά το κακό πρώτο ημίχρονο και παρά την συγκλονιστική προσπάθεια για ανατροπή στο Β’ μέρος, δεν κατόρθωσε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο. Στα πρωταθλήματα υποδομών ΕΣΚΑ-Η, Έφηβοι και Παίδες του «ΝΟΥΣ» συνέχισαν για ένα ακόμα Σαββατοκύριακο την…προέλασή τους και παρέμειναν στην κορυφή.

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι, με ανατροπές και συναρπαστική εξέλιξη, η γυναικεία ομάδα του Προμηθέα 2014 γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο (37-46). Το σύνολο του Νίκου Νάκη μπήκε πολύ μουδιασμένα στο ματς και βρέθηκε στο -15 στο τέλος του ημιχρόνου (11-26). Στην επανάληψη, οι Πατρινές βελτιώθηκαν πολύ σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι, 2 λεπτά πριν το τέλος (37-39). Ωστόσο, οι «κυανέρυθρες» ήταν πιο ψύχραιμες στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση από την υπερπροσπάθεια του Προμηθέα και απέδρασαν με το «διπλό» από το κατάμεστο «Promitheas Park».

Στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ο Προμηθέας 2014 δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Καλαμάτας 80′ (69-44), με το σύνολο του Κώστα Χουντή να παίρνει μια τεράστια νίκη ψυχολογίας, η οποία ξεκόλλησε τους «Προμηθείς» από την «ουρά» της βαθμολογίας. Οι «Αχαιοί» έπαιξαν τρομερή άμυνα σε ολόκληρο το παιχνίδι, δυσκολεύοντας πάρα πολύ τους αντιπάλους να…αναπνεύσουν επιθετικά και να βρουν εύκολα καλάθια, έχτισαν από νωρίς διψήφιες διαφορές και πανηγύρισαν το δεύτερο ροζ φύλλο τους στη σεζόν.

Για το πρωτάθλημα Εφήβων ΕΣΚΑ-Η, ο ΑΣΠ Προμηθέας πέτυχε ακόμα μια εύκολη νίκη, περνώντας νικηφόρα από την έδρα του ΑΟ Δύμης (48-71). Οι «πορτοκαλί» παραμένουν αήττητοι στη φετινή σεζόν και είναι το…ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Πολύ καλή πορεία πραγματοποιεί και ο Σείριος, ο οποίος μετά τη νέα νίκη επί της Σφήκας (54-47), κάνει…όνειρα για τίτλο στη Β’ Κατηγορία. Αντίθετα, ο Προμηθέας 2014 ηττήθηκε εντός έδρας από την ΕΑ Παραλίας (47-71).

Στους Παίδες, ο ΑΣΠ Προμηθέας συνέχισε την εξαιρετική του πορεία, κερδίζοντας εύκολα την ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου ΑΟΠΑ (67-44). Το συγκρότημα του Βασίλη Σκροπολίθα παραμένει χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ προετοιμάζεται και για το Τουρνουά Παίδων στο «Promitheas Park», στο οποίο θα αντιμετωπίσει μερικές από τις κορυφαίες ομάδες στην Ελλάδα. Σπουδαία νίκη πανηγύρισε και ο Προμηθέας 2014, ο οποίος επικράτησε της Παναχαϊκής μέσα στην Αγυιά (56-62) και βελτίωσε τη βαθμολογική του συγκομιδή. Αντίθετα, ο Προμηθέας 2014 (2) υπέστη ήττα στον Αγ. Διονύσιο από την ΕΑΠ (119-25).